Podtypy léčby Termoterapie / Léčba teplem

Tato procedura je podávána ve vodoléčebné vaně, ve které je teplota vody lehce hypertermní 36 - 38°C. Jako přísada je použit extrakt z Xylopia aethopica. Zmírňuje bolesti svalů a kloubů - analgetický účinek, odstraňuje otoky, zlepšuje lokální prokrvení, má významnou čistící a povzbuzující schopnost, výborné pro relaxaci.

Jedná se o aplikaci zdraví prospěšných bahenních materiálů, ať se jedná o rašelinu nebo podobné suroviny. Při těchto procedurách se klade bahno na problémové partie lidského těla, například na bolestivé zevní klouby.

Bahno z Mrtvého moře je velmi bohaté na minerály (magnézium, kalcium, železo, sulfáty, bromidy atd.) a velmi účinně absorbuje tuk, stimuluje krevní oběh, stahuje póry, obnovuje a revitalizuje pokožku, příznivě působí na revmatické i jiné kloubové bolesti.

Plavání a pohyb v přírodní minerální vodě využívá relaxačního a uvolňujícího účinku termální vody. Můžete využít masážních trysek v různé výši pro různé partie těla, perličkové koupele nebo v lázeňském domě Beethoven plavání v protiproudu.V kombinaci s Vaší tělesnou aktivitou umožní zvětšit rozsah Vašeho pohybu.

Relaxace a rehabilitace ve vodoléčebném zařízení (floatingové vaně), které simuluje prostředí Mrtvého moře.

Relaxace a léčení bylinnými koupelemi.

Léčení slunečním zářením.

Výplachem (irigací) rozumíme obvykle pravidelné provádění nálevů do kolostomie. Naplnění tlustého střeva vodou vyvolá pohyby střevní svaloviny (tzv. peristaltické pohyby) a tím dojde téměř k úplnému vyprázdnění střeva. Po provedeném výplachu trvá určitou dobu než se střevo opět naplní a po dobu 24 až 48 hodin prakticky nedochází k vyprazdňování. Tím vlastně tlusté střevo funguje jako vnitřní sáček. Není proto nutno nosit běžné sáčky, ale stačí pouze minisáčky, krytky nebo stomické zátky.

Tento typ terapie se využívá v destinacích s příznivým klimatem a životním prostředí, které sami o sobě působí blahodárně na organismus člověka.

Přírodní léčebný postup podle faráře Kneippa. Jedná se o nejrůznější vodní aplikace jako polévání vodou, koupele nebo omývání ve spojení se světlem, vzduchem, pohybem a výživou.

Aromatické koupele patří mezi nejstarší metody léčení. Počátky můžeme nalézt ve starém Babylonu, Asýrii, Persii, Egyptě, Indii a Tibetu. Ve svém důsledku tyto koupele působí komplexně na zdraví člověka. Zahrnují aromaterapii kombinovanou s reflexní terapií. Aromaterapie je způsob jakým můžeme příznivě ovlivnit organismus přes čichové receptory, které při rozdílných vůních aktivují postupně všechny části mozku. Přes centrální nervovou soustavu se jejich účinek přenáší do různých systémů a orgánů. Doktor Bach dokázal, že za pomoci vůní můžeme působit na nervový systém, a tak měnit stav psychiky. Reflexní terapie je druhý způsob, kterým aromatické koupele působí na organismus. Aromatické koupele aktivují kožní zóny a biologicky aktivní body na povrchu kůže. Pomocí těchto bodů dochází k ovlivnění systémů a orgánů v lidském těle.

Vanová přísadová koupel se směsí bylinek o teplotě vody 37°C, doba procedury trvá 15 minut. Účinek relaxační, stimulační , nebo regenerační. Po koupeli následuje zábal, vhodné u onemocnění pohybového aparátu, bolestí kloubů, páteře a pro psychickou relaxaci.

Příznivě ovlivňuje činnost centrální nervové soustavy a oslabených orgánů, uvolňuje a prohřívá svalstvo, podporuje detoxikaci organismu, chrání před infekcemi a ničí choroboplodné zárodky.

Procedura se podává ve vodoléčebné vaně, kde je rozpuštěno ? kg živé hořečnaté soli. Dominantním prvkem této soli je hořčík. Teplota vody je lehce hypertermní, 36-38°C, po koupeli následuje suchý zábal. Hořčík má nezastupitelnou úlohu v živém organismu, reguluje srdeční činnost a svalové kontrakce, chrání nervy, je znám jako protistresový iont, pomáhá tělu využívat vitamín C a E, brání ukládání vápníku v ledvinách a žlučníku.

Vanová koupel ve vodě teplé kolem 37°C obohacené přísadou jodo-bromové solanky. Má všestranné léčivé a blahodárné účinky na lidský organismus. Doporučuje se při bolestech kloubů, svalů a páteře, kožních problémech. Podporuje také výživu tkání a zlepšuje funkci cévního systému. Doba trvání procedury je 15 minut, následuje 15 minut odpočinku v zábalu.

Vanová přísadová koupel o teplotě 37°C s přísadou jodidu draselného. Trvá 15 minut. Po koupeli následuje 15-ti až 20-ti minutový zábal. Koupel je vhodná pro zlepšení látkové výměny u chronických, zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře, také u poruch prokrvení.

Minerální koupele jsou koupele s vysokým obsahem oxidu uhličitého i minerálních solí a huminových kyselin. Teplota koupele je 28-34°C. Oxid uhličitý se vstřebává kůží, zvyšuje její prokrvení, příznivě působí na činnost srdce a ledvin. Série koupelí má také antistresový účinek. Koupel trvá přibližně 20 minut, potom následuje 20 minut odpočinku v suchém zábalu.

Koupel ve vřídelní vodě o teplotě 37 - 38 stupňů, blahodárně působící na lidský organismus. Mikormasáží kůže dochází k lepšímu prokrvení a celkové relaxaci organismu, svým mírně sedativním účinkem ovlivňuje nespavost, neurozy nebo  psychosomatické nemoci. Koupelí dochází také k uvolnění svalového napětí, proto se účelně využívá při léčení pohybového aparátu.

Minerální koupele přísadové se využívají například při léčbě ekzémů a dermatitid. Do koupelí se přidávají různé bylinné extrakty nebo sůl z Mrtvého moře. Doba koupele je 15-20minut při teplotě cca 34°C.

Radonová koupel patří k nejúčinnějším léčebným prostředkům balneologie. Reaktivuje samoregenerační schopnosti těla, podporuje prokrvení kostí a kloubů, zmírňuje bolest, působí protizánětlivě, zvyšuje obranyschopnost organismu a dodává mu vitalitu. Radonová koupel účinně léčí onemocnění páteře a kloubů. Působí jako antirevmatický prostředek bez vedlejších účinků a zmírňuje bolest na dobu několika měsíců. Ve vanové lázni se radon kůží a vdechováním dostává do těla a po několika minutách z něj opět vystupuje. Zanechává pocit aktivity a zvyšuje tak kvalitu života. Osvěžuje a uvolňuje, působí protizánětlivě a zmírňuje bolest.

Sirná koupel je koupel přísadová. K přípravě koupele jsou používány průmyslově vyráběné přípravky. V koupeli se uvolňuje sirovodík, který relativně dobře proniká kůží do organizmu a vstřebává se ještě po ukončení koupele. Sirná koupel je koupel hypertermní (38 - 39 °C) a využívá se při ní kromě účinkuů síry také i tepelného účinku. K dosažení a přetrvávání plné relaxace je po koupeli podáván suchý zábal. Koupel působí analgeticky (proti bolesti), spasmolyticky (uvolňuje svalové napětí), ovlivňuje resorpci zánětlivých produktů v chron. stadiu, zklidňuje sekreční činnost a působí psychickou relaxaci.

Sladová koupel je obohacena o mnohé minerální látky jako je vápník a hořčík, antioxidanty v podobě polyfenolických sloučenin pocházejících ze sladu a chmele a v neposlední řadě i o bílkoviny, peptidy či aminokyseliny. Relaxační účinek koupele je zároveň umocněn jemným chmelovým aroma díky obsaženým chmelovým silicím.

Tato procedura je podávána ve vodoléčebné vaně naplněné hustou koupelovou směsí slatiny a vody, teplota koupele je 42 °C, pokles teploty během koupele max. o 2 °C. Po koupeli následuje osprchování a suchý zábal. Koupel způsobí celkové prohřátí organismu, nutno počítat i s působením hydrostatického tlaku, v koupeli stoupá tlak nitrohrudní a nitrobřišní, účinek hydrostatického tlaku se projeví ve změně krevního tlaku, ve funkci plic i ostatních vnitřních orgánů. Pacienti po absolvování léčby udávají značné zmírnění až vymizení bolesti, výrazné zlepšení pohyblivosti a snížení až vynechání používané dávky analgetik. Dochází k výraznému zlepšení kvality života s navrácením pracovní schopnosti.

Tato procedura je podávána ve vodoléčebné vaně, ve které je teplota vody lehce hypertermní 36 - 38°C. Jako přísada je mořská sůl s vit.C. Zlepšuje lokálního prokrvení, má významnou čistící a povzbuzující schopnost, výborné pro relaxaci.

Syrovátka obsahuje mnoho kvalitních bílkovin, ve vodě rozpustné vitamíny B1, B2, B6, B12, E, C a mléčný cukr. Dále obsahuje minerály - hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík a zinek. Syrovátková koupel prospívá pokožce, reguluje její pH a stabilizuje kyselou barieru povrchu těla, vyhlazuje vrásky, velmi jemně a šetrně čistí pokožku.

Koupel v přírodní minerální vodě má regenerační a relaxační vliv a je zvlášť vhodná jako příprava na masáž. Stopové prvky v minerální vodě urychlují odbourávání škodlivých látek, mají protistresový účinek.

Termální koupel obohacená o oxid uhličitý zvýší prokrvení Vaší kůže a k prokrvení povrchových tkání. Snižuje krevní tlak a odlehčuje vnitřním tkáním. Má především relaxační účinek.

Koupel v přírodní minerální vodě, při které dochází k intenzivní masáži celého těla tenkými proudy vody z trysek po obvodu vany. Koupel má příznivé psychorelaxační účinky

Mimo základní a nejvíce obsažené minerály jako jsou hořčík, vápník, brom a draslík obsahuje voda Mrtvého moře dalších 22 minerálů a stopových prvků, které jsou vysoce ceněné pro vyživování pleti, aktivaci oběhového systému, ke zmírnění revmatických potíží a metabolických poruch, pro přínos pocitů uvolnění.

Kryoterapie = léčení chladem. Kryoterapii využíváme jako lokální terapii u akutních zánětů. Aplikuje se krátkodobě jen na několik minut

Jemná forma finské sauny. 55 °C suché teplo stimuluje cirkulaci a uvolňuje stresovaný organismus.

Minerální bahno Ahava tvoří nerostné usazeniny z Mrtvého moře s vysokým obsahem magnézia, vápníka a draslíka, obohaceného výtažky z aloe vera. Zahřáté černé bahno se jako poloviční zábal aplikuje na záda a pro udržení teploty se přikrývá fólií. Výsledkem je spokojená, vláčná a svěží pokožka. Zábal je vhodný především jako kosmetické ošetření jemné, citlivé a suché pokožky, která regeneruje, čistí od nečistot a zároveň ji vyživuje.

Koupel dolních končetin ve vodě o teplotě 36-38 ˚C. Masírování pokožky způsobí její zvýšené prokrvení a prohřátí tkání. Tím se podporuje rychlejší vylučování škodlivých látek z těla. Pravidelné opakování koupelí vede k uvolnění svalových spasmů. Procedura má analgetický účinek.

Otužování je proces zvyšující toleranci organismu vůči extrémním podmínkám, například chladu nebo suchu, tím, že se nejprve vystaví stejným avšak méně extrémním podmínkám

Jedná se o lokální termoterapii. Teplý parafínový obklad se přiloží na postižené místo. Prohřívání tlumí bolest a uvolňuje svalové napětí. Parafínové obklady se využívají při bolestech páteře a končetinových kloubů. Nedoporučuje se u osteoporózy. Doba trvání procedury je 20 minut

Jedná se o termoterapii, kdy se na léčené místo přikládá parafínový obklad. Prohřívání zlepšuje pohyblivost drobných kloubů a prokrvení tkání. Tato procedura je vhodná při bolesti drobných kloubů na podkladě artrosy, nebo přetížení, bolesti páteře. Používá se také před masáží pro lepší prokrvení tkání.

V tomto případě se parafinové obklady přikládají přímo na ruce a působí blahodárně na namáhané klouby. Svým přijemným prohříváním tak uvolňuje i svalové napětí rukou a tlumí bolesti

Parní lázeň je uzavřený a nepropustný prostor . Parní lázeň může být z různých materiálů. V páře je elektrický spotřebič jehož hlavní funkce je výroba a injekce páry do vnitřku páry. Kontrola a regulace množství páry a teploty je automatická. Toto je nejdůležitější faktor parních kabin

Sáček s prohřátou rašelinou se přiloží na příslušnou část těla. Dochází k pomalému předávání tepla do organismu. Obklad se používá při onemocnění pohybového aparátu, trávicího traktu, má protibolestivý účinek.

Balneol je koncentrovaná bioinformační aromatická koupel s obsahem humátů. Koncepce produktu vychází z nejnovějších výzkumů balneoterapie, která navazuje na tradici účinných rašelinových koupelí. Balneol je vhodný: při špatné pohyblivosti, pro celkovou regeneraci těla, při kožních problémech, k okysličení buněk, také působí pozitivně při astmatu.

Rašelinové zábaly představují nezastupitelnou formu léčby a prevence chronických chorob. Jedná se o jednorázové zábaly působící postupným prohříváním postižené oblasti, což má za následek lokální překrvení, a tím urychlení látkové výměny. Vhodné zejména pro gynekologické a revmatické diagnózy.

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna (finsky kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120˚C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140˚C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent. V saunových kamnech se obvykle topí dřevem, ale velmi častá jsou elektrická kamna, zejména v bytech. Někdy je možno se setkat i s naftovými kamny. Primitivní sauna může fungovat bez použití saunových kamen. Základem je opět dobře izolovaná stavba, která je ale vytápěna kameny, rozžhavenými venku v otevřeném ohni. To je nejspíš i původní princip vytápění sauny

Masáž proudem vody střídavé teploty. Slouží k otužování a posílení obranyschopnosti organismu, zlepšuje krevní oběh. Je vhodný při onemocněních pohybového aparátu a nervového systému. Nedoporučuje se při vysokém krevním tlaku, srdečních chorobách a akutních infekcích. Doba trvání procedury je 10 minut.

Přešlapávání v horké a studené vodě. Tyto koupele se používají při poruchách prokrvení dolních končetin, bolestech hlavy, migrenozních stavech.

Teplo vytvořené hořením svíčky změkčuje nahromaděný maz a vytvořený podtlak ho komínovým efektem vysaje. Zároveň dochází k vyrovnávání tlaku přes Eustachovu trubici v celé oblasti hlavy a krku. Tepelný vliv pozitivně ovlivňuje zablokované toky energie v meridiánech. Meridiány jsou energetická vedení, jejichž úlohou je přeprava a rozvádění životní energie v organismu člověka. Teplo ze svíčky prohřívá i mikrosystém ušního laloku a tak působí na reflexní zóny, které touto stimulací příznivě ovlivňují průběh onemocnění z prochladnutí. Upravuje čistící působení lymfatické drenáže ucha. Velice příznivě působí na lokální a reflexní aktivaci látkového a lymfatického oběhu, stimuluje energetický tok a celkově posiluje imunitní systém organismu.

Odpočinek na lůžku po každé koupeli  (15 min), slouží ke zklidnění organismu a vyrovnání teploty a tlaku. Prodlužuje účinky koupele.

HOT-LINE: 731 495 820