Podtypy léčby Inhalace / Léčba plynem

Je to léčebná a regenerační metoda založená na principu inhalace přiměřených dávek léčivých plynů. S úspěchem se používá při řešení problémů spojených se znečištěným ovzduším, při srdečních potížích, které nejsou způsobeny organickými změnami, při zvýšeném krevním tlaku, ři bolestech způsobených organickými změnami nebo při bolestech hlavy.

Endogenní dýchání (ED) je málo známou metodou, kterou na základě kladných zkušeností doporučuje ruská Akademie věd. Metoda ED se postupně prosazuje v dalších evropských zemích, včetně ČR, kde je s úspěchem zařazována jako léčebná metoda v lázeňských zařízeních. Na FTVS UK Praha byly účinky ED ověřeny při 7 měsíčním experimentu, na kolektivu 18 seniorů-věk 70-86 let. Účinek ED lze docílit pravidelným dechovým tréninkem, který se provádí na „Frolově dýchacím trenažéru“, který je schválen státním ústavem pro kontrolu léčiv v Praze. Cílem ED je připravit organismus pomalým dechovým tréninkem na dílčí hypoxii a aktivněji se naučit využívat mechanismy anaerobního dýchání. ED je regulované dýchání na trenažéru, proti odporu vody, s postupným prodlužováním výdechové fáze. Odpor vody při nádechu vede ke zvýšení tlaku v plicích, který má vliv na zvětšení počtu vzduchových bublinek pronikajících do plicních sklípků. Současně dochází k změně obsahu plynů v nadechované směsi. Obsah O2 je, díky vodnímu sloupci, snížen z 21 % na 15 % (hypoxie) a množství kysličníku uhličitého se z 0,045 % zvyšuje na 2-3 % (hyperkapnie). Dá se přirovnat k positivním změnám v organismu, které jsou známé z pobytu ve vysokohorském prostředí. Postupným zvyšováním hypoxie se snižuje podíl aerobního dýchání, čímž se snižuje produkce volných radikálů, které agresivně působí na buňky. Současně se urychluje odbourávání kys. mléčné, tím klesá překyselování organismu, což podporuje vyšší tvorbu energie uvnitř buněk. Obecně lze říci, že ED zlepšuje úroveň zdraví, fyzické zdatnosti a zpomaluje involuční pochody v organismu Má rovněž positivní vliv na aktivitu imunitního systému a zvýšenou vitalitou organismu i na psychický a emocionální stav organismu. Dochází k tomu prostřednictvím optimálního režimu „buněčného dýchání“, čímž se zlepšuje látková výměna vnitřních orgánů včetně činnosti mozku.

Využívá se minerálních vod, které zlepšují funkci sliznice dýchacích cest, působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a usnadňují vykašlávání. K minerálním vodám jako základu pro inhalace se mohou dodávat léky pro těžké případy dušnosti, přírodní soli pro katary horních dýchacích cet nebo odvary z bylin. Doba trvání je individuální, maximálně 10 minut.

Zábal v pytli s oxidem uhličitým (plynová obálka, plynový zábal, někdy též biotherik ). Jedná se o jednu z nejpříjemnějších a nejpoužívanějších lázeňských procedur. Kysličník uhličitý rozšiřuje cévy a podporuje vyšší vstřebávání kyslíku. Uhličitá koupel zvyšuje prokrvení v povrchových vrstvách pokožky i hlouběji v organizmu. Zajišťuje přísun živin a kyslíku do všech tělesných tkání, zejména pak k nervovým buňkám a do mozku. Aktivuje lymfatický systém a ovlivňuje odvádění škodlivých látek z organizmu krevním oběhem i lymfatickými cévami. Odstraňuje soli, tuky a toxiny z problematických partií pokožky, působí protizánětlivě, má hojivé, analgetické a vitalizační účinky, odstraňuje vyčerpanost, obnovuje elasticitu a pružnost pleti. Zlepšuje prokrvení periferních částí těla, podporuje okysličení tkání při poruchách srdečně cévního sytému, při ischémii, po infarktu. Metodu lze doplnit o aplikaci krémů, např.: proti celulitidě, revma, pro lepší prokrvení aj. Nejčastější použití plynové obálky: kůra ke snižování nadváhy a odstranění celulitidy, omlazení pokožky, poruchy prokrvení končetin (studené ruce, nohy), onemocnění srdce a cév, křečové žíly, otoky, dýchací potíže, psoriasis, hypertenze, klouby, sexuální dysfunkce, stres, nespavost, psychická zátěž, svalové spazmy, ztuhlá a bolavá záda. Zlepšení mozkových funkcí, paměti a pozornosti.

Kyslík je přírodní prvek, objevený v roce 1774. Jako jeden z mála je pokládán za dárce života a mládí. Nedostatek kyslíku v lidském těle je vyvolán jeho nadměrnou spotřebou při stresu. Někdy je ale příčina i v nedostatku kyslíku ve vdechovaném vzduchu (vyšší polohy, znečištěné ovzduší, kouření). Koncentrovaný kyslík má podle odborníků i značný význam u zcela zdravých osob. Léčba kyslíkem se nazývá oxygenoterapie a my se vám pokusíme je přiblížit trochu víc.Kyslíková léčba je léčebná kúra, kdy je doporučováno dýchat po dobu alespoň jedné hodiny denně 40% směs kyslíku a vzduchu pomocí masky nebo nosní cévky. Důležité je i přidání vitaminové léčby a dechových cviků. Příznivé účinky inhalační léčby kyslíkem přetrvávají ještě dlouho po absolvování kyslíkové terapie. Kdy tuto terapii podstoupit? Při bolestech hlavy, nechutenství, zvýšené únavě, poruchách spánku, psychických problémech a depresích, při onemocnění plic a průdušek. Vhodná je i při terapii zhoubných nádorů. Vede k posílení obranyschopnosti proti infekcím, cévním a nádorovým onemocněním. Ochrání Vás před migrénou a stresy. Terapie příznivě ovlivní náš organismus při vysokém krevním tlaku, cukrovce, bércových vředech, srdeční arytmii, po infarktu a dalších onemocněních.

Plynové injekce jsou jednou z mnoha terapeutických metod, používaných v léčebné rehabilitaci při bolestivých onemocněních pohybového aparátu. Místní účinek je velmi rychlý a vysoce účinný. Jde o aplikaci medicinálního oxidu uhličitého do podkoží za účelem ústupu bolestí či navození fyziologického stavu.
HOT-LINE: 731 495 820