Podtypy léčby Fyzikální terapie

Je velmi oblíbená pohybově rytmická průprava vycházející z přirozeného spojení pohybu a hudby.

Masáž je prováděna na speciální masážní židli na oděném těle. Pohyby tarapeuta u této masáže jsou velmi přesné a značně rytmické, vytvářejí choreografický celek, připomínající pozice z bojových umění tzv. kata. Masáž je zaměřena na ramena, záda, krk, boky, ruce a hlavu. Cílem je klienta uvolňovat, ale zároveň i stimulovat a během krátké doby mu dodat novou energii.

Vodní aerobik je aerobní cvičení ve vodním prostředí. Oproti ostatním formám aerobiku jde o cvičení bez jakýchkoliv otřesů a negativních dopadů na klouby. Cvičí se v plaveckém bazénu v menších skupinách. Aquaaerobik je zaměřený na zvýšení fyzické kondice, zlepšení kardiovaskulárního systému, na redukci nadváhy a vytvarování těla. Pro tuto charakteristiku procedury je aerobní cvičení oblíbené především u žen.

Aqua gymnastika je kondiční cvičení ve vodě o různé hloubce s motivačním využitím hudby. Intenzivně zatěžuje jak srdeční a dýchací soustavu, tak i pohybové ústrojí. Dochází při něm až k 4x rychlejší redukci váhy než na suchu, díky tlaku vody na povrch těla dochází k masážnímu efektu a tím i lepšímu odbourávání podkožního tuku a formování postavy. Cvičení je určené pro všechny věkové kategorie a oproti klasickým formám cvičení v tělocvičně navíc díky bezprašnému prostředí i pro alergiky a osoby s dýchacími potížemi. Velmi oblíbený a vhodný je i pro osoby s nadváhou, ať již z důvodu výrazně nižší zátěže na kloubní aparát, tak i z hlediska psychického – ve vodě má každý své soukromí a nemusí porovnávat svoji postavu s ostatními. Voda je příjemné prostředí, které je spojované s čistotou a cítíme se v ní dobře. Pohyb v ní navozuje psychické a fyzické uvolnění.

Individuální cvičení v přírodní minerální vodě v délce 15 - 20 minut s následným suchým zábalem vyžadující Vaši vyšší aktivitu. Protahování a posilování svalů a uvolňování kloubů povede ke zlepšení výkonnosti pohybového aparátu při jeho současném nadlehčení.

Skupinové cvičení v přírodní minerální vodě využívá relaxačního a uvolňujícího účinku termální vody. V kombinaci s Vaší tělesnou aktivitou umožní zvětšit rozsah Vašeho pohybu.

Diadynamické proudy jsou velmi rozšířenou formou nízkofrekvenční terapie. Podle zvoleného proudu jsou účinky dráždivé/motorické a hyperemizační/ nebo analgetické.

Je elektroléčebná procedura působící vysokofrekvenčními proudy. Při průchodu těchto proudů tkáněmi dochází v hloubce tkání k jejich prohřátí, tedy ke vzniku tepla. Léčebné využití této procedury řadíme do úseku teploléčby. Při diatermii dochází k rozšíření cév se zvýšeným prokrvením a výměnou látkovou, zlepšuje se výživa tkání, podporuje se resorpce výpotků a otoků. Teplo působí sedativně, analgeticky, má relaxační účinek na příčně pruhované svaly a spasmolytický účinek na hladké svalstvo.

Elektroforéza je separační metoda, při níž se dělí nabité molekuly (ionty) na principu rozdílných elektroforetických mobilit. Podle prostředí, ve kterém k separaci dochazí dále rozlišujeme: kapilární zónovou elektroforézu a kapilární gelovou elektroforéza

Při elektroterapii se využívají různé druhy elektrických proudů, které zlepšují prokrvení tkání, uvolňují napětí příčně pruhované a hladké svaloviny nebo ji naopak posilují, působí protibolestivě a protizánětlivě. Podle převažujícího účinku se volí daný typ elektroterapie při onemocnění pohybového aparátu, při poruchách prokrvení, u chronických zánětlivých a degenerativních onemocnění, u pooperačních stavů, při chronických gynekologických a urologických zánětech, při onemocnění trávicího a dýchacího ústrojí, u kožních onemocnění apod.

Fitness slouží k celkovému ozdravení organismu, zpevnění, posílení a protažení ochablých a zkrácených svalů. Fitness je vhodný prostředek ke snížení nadváhy a psychickému uvolnění.

Jedná se o terapii, která léčí pomocí aplikace galvanického elektrického proudu.

Jedná se o pohybová cvičení, která obsahují prvky gymnastického cvičení. Dochází tak ke zvýšení celkové fyzické, ale i psychické kondice pacienta. Jednotlivé cviky se soustřeďují na konkrétní svalové skupiny, které si tímto procvičují.

Při této proceduře se využívá ultrafialové záření.

Podvodní masáž s přidáním perličkové koupele a lymf. masáže.

Impulzoterapie pracuje na principu interferenčních proudů. Nízkou frekvencí mají uvolňující a protibolestivý účinek. Využitím podtlakových elektrod dojde k zesílení účinku.

Je to aplikace pulzního proudu s velmi krátkými impulzy, nízkou intenzitou.Využíváme především větší hloubky účinku.Mají výrazný účinek analgetický, myorelaxační a zlepšují prokrvení tkáně. Působí myostimulačně a spasmolyticky. Procedura trvá 3 - 15 min.

Při iontoforéze jsou speciální látky v koncentrované formě ( např. v podobě roztoků z ampulek) za pomoci stejnosměrného proudu dopravovány hluboko do pokožky, kde působí.

Využívá tepelné působení vysokofrekvenčního proudu.Dochází k hlubokému prohřátí bez zátěže povrchových vrstev.Hluboké prohřátí způsobí rozšíření cév a zvýšeným prokrvením se zlepšuje místní metabolismus, vstřebání chronických zánětlivých, poúrazových a pooperačních infiltrátů, zlepšuje se elasticita vaziva a působí analgeticky.

Při proceduře v trvání 20ti minut se pod vedením kvalifikované fyzioterapeutky postupně naučíte cviky zaměřené na postiženou oblast. Intenzita cvičení a jeho skladba je individuálně korigována a upravována. Opakované procvičování jednotlivých cviků povede k jejich zapamatování a při následném domácím cvičení k prodloužení trvání příznivých účinků lázeňského pobytu.

Je vhodná pro ošetření unavených končetin (preventivní ošetření u osob vystavených dlouhému stání, u zaměstnanců v obchodě, v dopravě apod. pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu.), základ pro ošetření celulitidy (pomerančová kůže) a pokožky vůbec, doporučená jako prostředek na zvýšení imunity, detoxikaci organismu a prevenci vrásek. Je prováděna malým tlakem bez použití olejů či emulzí. Cílem je zlepšit odtok lymfy. Používá se k ošetření otokových stavů, při těžkých nohách, prevence proti nádorovým onemocněním. Tato terapie zvyšuje kondici o 10 až 15%, tedy je vhodná i pro výkonné sportovce. Sestava na hlavě a obličeji je zaměřena proti migréně.

Je vhodná pro ošetření unavených končetin (preventivní ošetření u osob vystavených dlouhému stání, u zaměstnanců v obchodě, v dopravě apod. pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu.), základ pro ošetření celulitidy (pomerančová kůže) a pokožky vůbec, doporučená jako prostředek na zvýšení imunity, detoxikaci organismu a prevenci vrásek. Je prováděna malým tlakem bez použití olejů či emulzí. Cílem je zlepšit odtok lymfy. Používá se k ošetření otokových stavů, při těžkých nohách, prevence proti nádorovým onemocněním. Tato terapie zvyšuje kondici o 10 až 15%, tedy je vhodná i pro výkonné sportovce. Sestava na hlavě a obličeji je zaměřena proti migréně.

Lymfoven je přístroj přo přerušovanou tlakovou drenáž a je určen pro léčbu mízních (lymfatických) otoků, žilní nedostatečnosti, vhodný jako předoperační a pooperační prevence hluboké trombózy, rehabilitace poúrazových stavů spojená s otoky postižených končetin. Kontraindikací této léčby jsou otoky způsobené onemocněním ledvin nebo srdce. Přístroj je také za dohledu lékařů vhodnou pomůckou při rehabilitaci sportovců a pracovníků, kteří mají nadměrné zatížení dolních končetin (regenerace)

Tato terapie pracuje s pulzním magnetickým polem, které využívá nízkých kmitočtů 0,1 - 100 Hz, s indukcí 1 - 30 mT. Evokuje změny v elektromagnetickém a biochemickém stavu buněk a tkání s mnoha následnými systémovými účinky. Dochází k příznivému ovlivnění systému nervového, hormonálního, imunologického, kardiovaskulárního, kostního, svalového, zažívacího, urogenitálního

Je prováděna éterickými oleji, které se přidávají do vody. Oleje se velmi dobře vsakují do pokožky a tím blahodárně působí na celý stav organismu. Zlepšuje psychiku, uvolňuje a odstraňuje stres a problémy se zažíváním.

Teplem nahřáté sklené baňky se vlivem vakua přisají na pokožku, nejčastěji zad. Podtlak vytvořený uvnitř "nasává" do baňky společně s kůží také přilehlé podkoží a vytahuje - relaxuje také v hlouběji uloženou svalovou tkáň. Dochází k postupnému uvolňování stažených a bolestivých svalů.

Masáž celého těla je prováděna různými oleji v závislosti na tělesném typu (např. vata, pitta, kapha nebo jejich kombinace). Slouží k celkovému omlazení, péči o pleť, svaly i kosti a pomáhá při potížích jako je obezita a jiných bolestivých stavech.

Tato masáž je považována za účinnou léčebnou techniku, hlavní metodou je masáž bodů a meridiánů, přičemž není opomíjeno příjemné relaxační působení masáže.

Procedura je výborná na vyhlazení a zkrášlení pokožky, zmírnění a odstranění celulitidy, získání dobré nálady, odplavení toxických látek a uvolnění ztuhlých svalů. Výjimečnost čokolády byla známa již před více jak 2 000 lety. Tehdy se vědělo, že dodává tělu pocit dobré nálady a výrazně omlazuje pokožku. Díky čokoládové masáži či zábalu tělo přes pokožku vstřebává vitamíny, aminokyseliny, minerály, antioxydanty. Má příznivý vliv na činnost srdce a odplavení nežádoucích a toxických látek.

Jedná se o masáž klasickou s použitím speciálních olejů, které výborně odčerpávají toxiny a sami vyživují buňky. Masáží jsou aktivovány neurolymfatické body, které stimulují cirkulaci lymfatické tekutiny a tím aktivují orgány těla.

Přes stimulaci akupunkturních bodů a energetických meridiánů, které probíhají dlaněmi až do konečků prstů, působí hlubinná masáž dlaní. Stejně jako reflexní zóny chodidel, jsou také na dlaních oblasti, které jsou spojené s různými orgány a systémy v těle. To pomáhá ke snazšímu odbourávání jedovatých látek z těla.

Olej je při vtírání do hlavy absorbován prostřednictvím vlasových kořínků do pokožky hlavy. Dochází tak ke zlepšení prokrvení hlavy, uvolňují se svaly a nervová vlákna. Tělo i duše se osvěží, uvolňuje se napětí, únava ustupuje a pleť se zlepšuje.

Speciální masáž prsou stimuluje srdce a plíce a zlepšuje proudění krve.

Indická masáž hlavy je příjemně uklidňující a účinně odstraňují stres. V Indii je praktikována již 4.000 let a hraje velmi důležitou roli v jejich životě. Masáž je praktikována nejčastěji v sedě, na sucho, bez použití olejíčků a krémů.

Jedná se o masáže, které jsou prováděny na určité části lidského těla. S ohledem na tuto část se určuje i typ masáže, který se má použít.

Masáž ovlivňuje organismus na úrovni tělesné i duševní. Je výborným prostředkem k uvolnění ztuhlých svalů, odbourání stresu i psychickou relaxací. Pod vlivem masážních pohybů se uvolňuje masírované svalstvo, rozšiřují se kožní vlásečnice a pokožka zčervená, protože se zvyšuje prokrvení. Masáž voňavou směsí s éterickými oleji přinese nejen úlevu celému tělu, ale uklidní i mysl. Klasické masáže jsou vhodné při bolestech páteře a kloubů, k uvolnění ztuhlých svalů a psychické relaxaci. Masáž nelze provádět na částech těla s kožními defekty a dolních končetinách s křečovými žilami. Doba trvání procedury je 15 minut.

Masáž pomocí kyslíkových krémů jsou určeny pro všechny typy pleti, zvláštní účinek mají pro suchou, citlivou a stárnoucí pleť. Tato masáž dodává kůži vlhkost, zlepšuje vláčnost a má zklidňující účinky na unavenou pleť. Kyslíková terapie se aplikuje přímo na pokožku pomocí emulze speciálních koncentrátů a kyslíku, čímž jí poskytuje osvěžující a revitalizující pocit a zároveň posiluje a zvyšuje elasticitu pokožky. Kyslíková masáž podpoří krevní oběh, posílí cévy a uleví nohám od pocitů těžkosti, únavy, bolesti a otoků.

Blahodárně působí na unavené a bolestivé svaly, klouby, záda, krční páteř, revmatismus, křeče, stres, nespavost, na bolesti hlavy a lymfatický systém. K této masáži se používají speciální lávové kameny, které výborně akumulují teplo. Speciální masážní technika s prvky havajské masáže a teplo vulkanických kamenů uvolní ztuhlé svaly a postupně se prohřeje celé tělo. Skvěle si odpočinete a ještě dlouho po masáži budete cítit teplo černých oblázků.

Díky využití vlastností medu a energie podtlaku tato masáž vytahuje z pokožky a těla škodlivé látky, které se v ní nahromadily. Během masáže, kdy docházík uvolňování toxinů z těla, med mění svou konzistenci a barvu. Přivelkém množství škodlivin v těle, může být až kašovitý a jeho barva hnědočerná. Při masáží taktéž dochází díkyvzniklému podtlaku mezi Vaším tělem a dlaněmi maséra k prokrvení kůže.

Masáž je prováděna speciálním vzácným bylinným olejem při bolavých a ztuhlých kloubech.

Tato masáž přivádí do nohou krev a potřebnou výživu a pomáhá tak v boji proti křečovým žilám. Sportovci mohou využívat tuto masáž k zahřátí svalů nebo po sportovním výkonu při svalovém napětí či křečích. Hlubinné, pevné masírování velkých svalů pomáhá při únavě. Jemné doteky směrem nahoru k lymfatickým uzlinám pomáhají proti otokům a těžkým nohám.

Jemná dotyková masáž uvolňuje drobná napětí pod pokožkou. Touto komplexní masáží, která aktivuje hluboká mozková centra, reflexní body, energetické meridiány a prokrvuje obličej, dochází ke zklidnění celého těla. Napětí šíje, ramen a obličeje se uvolňuje a vyrovnává se hladina energie mezi hlavou a nohama. Tlakové body působí na hlubší buněčnou tkáň nebo zpětně ovlivňují příslušné orgánové systémy.

Bolesti hlavy, šíje a ramen nebo unavené ruce mohou být způsobené napětím v pažích. Masáž paží pomáhá k uvolnění rukou a ramen a může pomoci odstranit mnoho obtíží.

Doporučuje se jako podpůrná terapie při léčbě chorob pohybového ústrojí a jako podpůrná terapie při psychosomatických onemocněních. Pacient se ponoří do speciální vany s vřídelní vodou o předepsané teplotě a je masírován pod vodou tlakem proudu vody, což opět zvyšuje prokrvení pokožky.

Většina bolestí hlavy je způsobena problémy s krční páteří, některé jsou primární – migrény. Masáže může tyto obtíže úspěšně zmírnit, účinek je silně uklidňující a analgetický. Speciálními jemnými a pomalými hmaty se masírují body na obličeji, hlavě, šíji a ramenou.

Jedná se o vysoce specializovanou proceduru, která přináší pacientovi okamžíté uvolnění. Terapeut využívá manuálního působení na povrchu těla v místě druhotných změn, reflexně vyvolaných patologickým procesem. Speciální technikou a hmaty stimuluje akupresurní body, které pozitivně ovlivňují funkční, degenerativní a chronická revmatickí onemocnění pohybového aparátu, ale má vliv i na funkční a chronické onemocnění vnitřních orgánů.

Do šíje a ramen je vtírán speciální bylinný olej, dochází tak k uvolňování svalových křečí, revmatických bolestí a potíží spojených se stresem, neboť krk a oblast ramen bývají často ztuhlé a v napětí.

Masáž těla speciálním ajurvédským olejem nebo pastou z rozemletých obilných zrn čistí pleť a zlepšuje proudění krve v těle, podporuje ztrátu hmotnosti a odstraňuje nečistoty, které způsobují problémy jako např. celulitida. Tato masáž je obzvlášť účinná při adipositas (nadměrná tělesná hmotnost nebo otylost).

Speiciální druh masáží, které vycházejí z technik, používaných u sportovců. Jejich aplikace přináší úlevu a zároveň svaly zbavuje křečových tendencí a připravují je na zvýšenou zátěž

Tato masáž obdivuhodně kombinuje protahování různých částí těla a mačkání tlakových bodů. Její stáří se odhaduje na 4000 let. Spojuje v sobě několik oblastí alternativních léčebných technik včetně známé jógy. Její obrovská výhoda spočívá v uceleném způsobu léčby. Otevřením a pročištěním energetických drah a center dosáhneme nejen toho že pohyb, který nám dělal velké problémy, se pro nás stane snadno proveditelným, ale protože vše souvisí se vším, začne se lepšit i celkové zdraví. Mačkáním tlakových bodů se posílí činnost vnitřních orgánů a tím se zvýší i naše odolnost v celkovém slova smyslu. Je to jedna z mála masáží, která se provádí přes oblečení. Proto se doporučuje vzít si sebou volné sportovní oblečení, v němž se cítíte dobře a neškrtí vás. Samotná masáž probíhá na masážním lehátku nebo na matraci speciálně k tomuto účelu vyrobenou. Nejprve se začínají masírovat chodidla, kde je velké množství reflexních plošek a ty pak po promasírování pomohou uvolnit problematická místa. Pokračuje se nohama v poloze na zádech přes břicho a horní končetiny, po té následuje poloha na boku a na břiše, končíme vsedě.

Při masáži chodidel je soustředěna zvláštní pozornost na citlivé body. Tato masáž působí reflexně na vnitřní orgány a zároveň má uklidňující a osvěžující účinky. Masáž chodidel je prevencí proti vysoušení, únavě, drsným a popraskaným patám. Osvědčuje se při zmírňování akutních bolestí a zlepšuje stav a zdraví orgánů.

Jedná se o metodu jemné masáže pomocí malých míčků. Tato masáž je velmi příjemná a má stejné účinky jako masáž lymfatická.

Jedná se o jemnou uvolňující masáž, která pomáhá odstranit vrásky, váčky a kruhy pod očima. Příznivě působí při bolestech hlavy, potížích s dutinami a při slzení očí.

Nordic Walking (doslovně přeloženo severská chůze) je běžná chůze se speciálními hůlkami. O co je jednodušší název a metoda, o to účinnější je tato nová forma pohybu. Kolébkou tohoto nového sportovního odvětví je právem nazýváno Finsko. Zde se Nordic Walking vyvinul velmi rychle v lidový sport a není divu, Finové jsou na hole odmalička zvyklí. Vlna nadšení se rozšířila po celé Skandinávii a pak i do střední a jižní Evropy. V německy mluvících zemích získává tento sport stále na větší popularitě. Je možno jej provozovat celý rok, kdekoliv a ve všech věkových a výkonnostních skupinách, protože jeho sportovní úroveň lze velice lehce přizpůsobit vlastní sportovní úrovni. Ve Finsku se tímto způsobem pravidelně pohybuje celá pětina všech obyvatel, ve Švédsku přechází stále více nadšenců z kolečkových lyží k "hůlkové chůzi", jak se zde Nordic Walking říká.

Tento typ cvičení využívá pomoc přístrojů, které sami pohybují partiemi našeho těla, které jinak nejsou schopné hybnosti nebo jejich pohyb není žádoucí. Nevyužívá se při nich lidské síly. Pasivní cvičení slouží především k rehabilitaci a regeneraci po úrazech a při problémech pohybového ústrojí.

Radioterapie (aktinoterapie) je nejstarší používaná léčba lymfomů, její počátky sahají až do doby před druhou světovou válkou. Radioterapie byla zpočátku užívána jen k úlevě od obtíží, tedy k ozáření velké nádorové hmoty. Zhruba před padesáti lety se zjistilo, že u počátečních stadií Hodgkinova lymfomu a některých forem lymfomů nehodkginských může vést ozáření postižené uzliny a uzlin sousedních k úplnému vyléčení. V padesátých a šedesátých letech minulého století se tak ozařovaly stále větší oblasti uzlin i u pacientů s pokročilým onemocněním. Postupně se zjišťovaly nevýhody tohoto postupu, mezi něž patřil vysoký výskyt jiných zhoubných nádorů způsobených právě ozářením a také poškození kostní dřeně a dalších orgánů. Také se zjistilo, že pacienti s velkým rozsahem ozáření špatně snášejí následnou chemoterapii, pokud se onemocnění vrátí. V současné době je tedy trend opačný: jako první se podává chemoterapie s cílem zmenšit viditelná ložiska lymfomu a zcela zničit ložiska mikroskopická, jež nejsou zjistitelná běžným vyšetřením. U pacientů s velkými nádorovými hmotami se potom podává přesně cílené ozáření pouze na postiženou a chemoterapií zmenšenou oblast, kde je ještě choroba přítomná. Tímto způsobem je možné dosáhnout minimalizace nežádoucích účinků a poskytnout přitom co největší šanci na vyléčení

Na chodidlech se nachází reflexní plosky celého lidského organismu. Jejich stimulací v jednotlivých bodech se pozitivně ovlivňují konkrétní části těla a vnitřní orgány. Masáž zlepšuje pohyblivost končetin po zraněních, příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů, zmírňuje stres a napomáhá k uvolnění endorfinů.

Provádí se mačkáním reflexních bodů na chodidlech. Vyhledáním bolestivých míst je možné diagnostikovat zdravotní stav. Součástí je narovnání krční páteře a beder.

Rehabilitační cvičení zahrnuje skupiny cviků, které pomáhají na uvolnění a protažení celého těla, na zlepšení kloubní pohyblivosti včetně páteře a také na cvičení k obnovení a udržování svalové rovnováhy.

Rehabilitační plavání se zaměřuje především na návyk správného držení těla, kompenzaci disbalancí posilováním a protahováním příslušných svalových partií a nácvik pravidelného a prohloubeného dýchání.

Technika, která zpracovává poznatky klasické i reflexní terapie. Největší přínos korekční techniky je zkorigování vadného držení těla, tlumení bolesti, odlehčení kloubům a snížení napětí.

Léčba infračervenou složkou světla. Používá se jako zdroj tepla k prohřívání.Zdrojem je wolframové vlákno s teplotou až 2600 ˚C.Zlepšuje prokrvení tkání má protibolestivý účinek, navozuje svalovou relaxaci a podporuje vstřebávání výpotku.

Fyzikálně terapeutické působení tahem nebo tlakem na zkrácené svalové struktury. Při proceduře dochází k protažení měkkých tkání a oddálení kloubních ploch. Procedura zlepšuje pohyblivost a odstraňuje případné blokády.

Lehká vodní masáž pomocí trysek na uvolnění toku lymvy na dolních končetinách.

HOT-LINE: 731 495 820